אטרקציות לילדים בצפון | פעילויות לילדים
 דבורת הדבש מרכז המבקרים
 חנות קונספט חנות On-Line
 גליל תחתון איך מגיעים?
 תירות פנים סיור וירטואלי
 דבורת הדבש דבורים ודבש
 זחלי המשי זחלי המשי
 מידע למורים מידע למורי
 יסודי, חטיבות ותיכונים
 מידע לגננות מידע לגננות
 הפעלות לקייטנות הפעלות לקייטנות
 טיולים למבוגרים טיולים למבוגרים
מתכוני דבש מתכוני דבש
 
 
 

 
 
כיצד משלבים בקייטנה פעילות בנושא קיימות, שהיא גם חווייתית וגם ערכית?
מפעילי קייטנות רבים מתמודדים אם הדילמה כיצד מוצאים פעילות בנושא קיימות לקייטנה שתהיה גם חווייתית, אבל לא פחות חשוב מכך – שתהיה ערכית ולימודית.
 
הציפיות והדרישות של עולם הקייטנות ופעילויות החופש השתנה, ואם בעבר ההורים חיפשו קייטנה שתעסיק את הילדים שלהם בחופשת הקיץ + שוקו ולחמנייה, הרי שהיום קריטריון התעסוקה בלבד הוא כבר ממש לא מספיק ובבואם לבחור קייטנת קיץ, בוחנים ההורים גם את הערכים שיקבלו ילדיהם מהפעילויות השונות, ובהתאמה השתנו שיקולי המפעילים.
 
מגוון הקייטנות הרחב והמודעות ההולכת וגדלה של ההורים, מביאה רבים ממפעילי הקייטנות להתמודד עם הצורך למצוא פעילויות מהנות, שמאפשרות לילדים לחוות את העולם במלוא עוצמתו ועולות בקנה אחד עם הערכים אותם מייצגת הקייטנה כמו קיימות, טבע, בריאות או נושאים ערכיים אחרים. אבל איך עושים את השילוב הזה?
 
יצאנו ללמוד ממפעיל שעושה בדיוק את זה כבר המון שנים ולראיין את בועז בן זאב מ'דבורת התבור' - אחד מהמפעילים החינוכיים הוותיקים בישראל, שכבר עשרות שנים מספק לקייטנות, לגני ילדים ולבתי ספר הפעלות חווייתיות וערכיות בנושא "תועלת האדם מעולם החי" פעילות לימודית שמעוררת את הסקרנות הטבעית של הילדים הרבה מעבר לשעות הקייטנה.
 
לא מדובר בעוד פעילות "מעבירת זמן" (מהנה ככל שתהיה), אלא בפעילות חווייתית, ערכית ולימודית שתעניק לילדים ערך מוסף שילווה אותם בהמשך חייהם ותעורר את הסקרנות הטבעית שלהם מבלי לוותר על ההנאה.
 
"נושא החרקים הוא נושא קרוב ומוכר לילדים דווקא כיון שאילו הם בעלי חיים שהילדים "פוגשים" הרבה באופן טבעי והפעילות מעניקה להם נקודת מבט אחרת ופותחת בפניהם עולם חדש ומסקרן", אומר בועז בן זאב - דבוראי והבעלים של מרכז המבקרים דבורת התבור. "הפעילות שלנו מחזקת אצל הילדים את הקשר ואת האהבה לטבע, את האמפתיה לחרקים ולבעלי החיים ואת ההבנה שלכל יצור יש תפקיד וייעוד, ומאפשרת להם לחקור, להכיר מקרוב את הסביבה הקרובה שבה הם חיים ולזהות את בעלי החיים השונים גם כשהם משחקים בגינה או יוצאים לטיול". 
 
פעילות לקייטנות של 'דבורת התבור'
ב'דבורת התבור' מבינים את הצורך של מפעילי הקייטנות במציאת פעילות שתהיה מודולרית וגמישה, שתעניק לילדים מספר "מרכזי התרחשות" ולא תשאיר אותם במקום אחד  - דבר שמסייע לילדים להישאר מעורבים בפעילות וקשובים.
 
לשם כך מציעה 'דבורת התבור' למנהלי הקייטנות ארבע מרכזי פעילויות, שאותן ניתן להזמין כפעילויות נפרדות או כמכלול פעילות המשולבת כתחנות במסגרת "יום שיא": פעילות בנושא דבורים, פעילות בנושא תולעי משי, פעילות בנושא תולעים אדומות ופעילות יצירה. 
 
פעילות בנושא דבורים
בפעילות זו לומדים הילדים מהו חרק, מיהי הדבורה, מהו מבנה הגוף של הדבורה, למה הדבורים חשובות לעולם ולבני האדם, מהי האבקה, איך הדבורים מייצרות דבש, איך רודים דבש ועוד.
 
במהלך הפעילות הילדים חווים את עולמה של הדבורה ואת עולמו של הדבוראי: הם חוקרים את גופה באמצעות דגם מוגדל של דבורה, הם לומדים על רדיית הדבש ממפעיל שלבוש בתלבושת מלאה של דבוראי, הם חווים את עבודת הרדייה בעצמם באמצעות מחזה קטן בהשתתפותם (אחד מהילדים "רודה דבש" כשהוא לבוש בבגדי דבוראי ובידיו הציוד הייעודי), ועוד.
 
פעילות בנושא תולעי משי
בפעילות זו ילמדו הילדים על מחזור החיים של הפרפרים, על פרפרי ופקעות המשי ועל תהליך טוויית המשי. יכירו את האגדה המספרת על התגלות המשי על ידי נסיכה סינית קטנה שאהבה לטייל בטבע. וזאת באמצעות הצגה בהשתתפותם שכוללת תלבושת של נסיכה ופקעות משי אמיתיות.
 
פעילות בנושא תולעים אדומות
התולעים האדומות המוכרות בעיקר כ"שלשולים" הן תולעים חכמות וחשובות שחיות מעל פני האדמה, בשונה ממרבית התולעים שחיות מתחת לאדמה. התולעים האדומות מפרקות את העלים שנושרים מהעצים והופכות אותם ל"הומוס" (רקבובית) – הדשן האורגני הטבעי הטוב ביותר שקיים, ומשמשות למעשה כ"צוות הניקיון של הטבע".
 
בפעילות זו ילמדו הילדים על ההבדל בין זחל לתולעת, יבינו את פעילותן ותפקידן החשוב של התולעים האדומות (תוך כדי מפגש עם תולעים אדומות אמיתיות) וייחשפו בצורה חווייתית לנושא הקיימות והמחזוריות בטבע.
 
פעילות יצירה
כחלק מההקפדה לספק לילדים חוויה רב חושית ולא רק הסבר פרונטלי, כל אחת מהפעילות משלבת גם פעילות יצירה ייחודית המשלימה את ההסבר, ההצגה והדגמים. "פעילויות היצירה משלימות את החוויה הלימודית", מסביר בן זאב. "הן מאפשרות לילדים לחוש את הדברים ולא פחות חשוב לצאת עם תוצרים שאותם יוכלו לקחת הביתה ולהיעזר בהם על מנת לחלוק את החוויות עם בני משפחתם".
 
ל'דבורת התבור' יש מגוון פעילויות יצירה לבחירת מנהלי הקייטנות ובהן: הכנת נר מדונג דבורים אמיתי, צביעת דגם גבס תלת ממדי של החרקים האמורים, הכנת שכמיית דבורה, צביעת שלט לחדר, או פעילויות יצירה קבוצתיות.
 
בארץ אין הרבה דבוראים שעוסקים ב'דבוראות חינוכית', ו'דבורת התבור' ללא ספק מובילה את התחום הכה חשוב הזה כבר למעלה מ-26 שנה. "הדבוראות והאהבה לטבע עוברת אצלנו במשך דורות", מספר בן זאב. "הוריי הם דבוראים שהקימו את מרכז המבקרים דבורת התבור שהוא גם החווה היחידה בארץ לגידול תולעי משי, והם אלו שהחליטו להעביר את האהבה הזו הלאה באמצעות פעילויות תוכן ערכיות ואותנטיות, שמקנות לילדים ערכים של חקלאות, אהבת הארץ ואיכות הסביבה. עם השנים התאמנו את עצמנו לדרישה ההולכת וגדלה של מפעילי הקייטנות לקיים את הפעילות בקייטנה עצמה ולכן כיום אנחנו מבצעים את הפעילות בכל רחבי הארץ".
 
משך הפעילות
כל הפעילויות מועברות על ידי צוות מקצועי ומיומן, מותאמות לטווחי הגיל ולמספר הילדים בקייטנה, ועומדות בכל התקנים והאישורים הנדרשים.
 
"הצוות שלנו מגיע עם כל הציוד לכל רחבי הארץ והפעילות מותאמת גם לקייטנות הקיץ של משרד החינוך בגנים ובבתי הספר היסודיים, וגם לקייטנות פרטיות שמחפשות פעילות ערכית אמיתית", מדגיש בן זאב. "משך כל אחת מתחנות הפעילויות היא כ-45 דקות, וניתן להזמין אותן כפעילות יחידה או כפעילות משולבת, במסגרת יום שיא למשל".
 
אמנם לא קל למצוא פעילות שמשלבת הנאה, ערך מוסף ותוכן לימודי אך אם אתם מחפשים פעילות שתשאיר את חותמה על הילדים, ותעלה בקנה אחד עם החשיבות רבה שאתם מייחסים בצדק לתכנים – הפעילות הזו היא בגדר חובה עבורכם.
לייבסיטי - בניית אתרים