אטרקציות לילדים בצפון | פעילויות לילדים
 דבורת הדבש מרכז המבקרים
 חנות קונספט חנות On-Line
 גליל תחתון איך מגיעים?
 תירות פנים סיור וירטואלי
 דבורת הדבש דבורים ודבש
 זחלי המשי זחלי המשי
 מידע למורים מידע למורי
 יסודי, חטיבות ותיכונים
 מידע לגננות מידע לגננות
 הפעלות לקייטנות הפעלות לקייטנות
 טיולים למבוגרים טיולים למבוגרים
מתכוני דבש מתכוני דבש
 
 
 

 
 
ילדים, טייסים ודבורת התבור חוברים יחד להצלת דבורים
מועדון הטייסת של קרן רמון הביאו כוורות
מרכז המבקרים דבורת התבור, קרן רמון וילדי פרויקט מועדון הטייסת של קרן רמון חברו למיזם אקולוגי חינוכי "מעז יצא מתוק" שמטרתו הצלה של נחילים דבורי דבש. ע"י הסבה של ארגזי תחמושת ישנים לכוורות לנחילים של דבורי דבש.

רקע:
כידוע דבורי הדבש הינן בעלות חשיבות רבה לקיימות בשל תרומתן הקריטית להאבקה בטבע ובחקלאות. לצערנו עובדה ידועה נוספת הינה כי הדבורים נמצאות בעשורים האחרונים במצב קשה מאוד ומספרן יורד.
למשפחת הדבורים יש התנהגות טבעית בעיקר בתחילת האביב שנקראת התנחלות. למעשה המשפחה מתפצלת חלקה נשאר בכוורת וחלק הנקרה נחיל יוצא למצוא בית חדש. בשנים האחרונות יכולתם של הנחילים למצוא מקומות מתאימים (שלא יתנגשו עם בני האדם) יורד. נחילים רבים בוחרים להתנחל בחללים ש"מפריעים" לבני האדם כגון בארגזי תריסים, מחסנים וגגות של בתים. במצב כזה לפעמים הדיירים מזמינים דבוראי (כוורן) לפנות את הנחיל ופעמים רבות לצערנו מזמינים מדביר שמרסס את נחיל והורג אותו.
תיאור המיזם: 
כנראה שעוד לא הגענו למועד הנבואה "וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת" אבל בהחלט אפשר להתחיל בכיתתו ארגזי תחמושת לכוורות לצורך הצלת דבורים?
תחילתו של המיזם הוא בקבלת ארגזי תחמושת ישנים ריקים מעץ שאין בהם צורך. ארגזים אילו עברו הסבה והתאמה במכוורת דבורת התבור ולמעשה הפכו לכוורות קליטה לנחילי דבורי דבש (ההסבה כללה: חיטוי, התקנת פתחים מוגנים, בניית מסגרות, ציפוי בדונג, איטום והוספת חומרים טבעיים למשיכת נחילים). בשלב שני הועברו הארגזים/כוורות לתלמידי פרויקט מועדון הטייסת של קרן רמון, שצבעו את הארגזים באופן שישמור עליהם אטומים למים במשך שנים וגם יתנו להם מראה מזמין ולא מראה מאיים של ארגז תחמושת. 
הילדים ביחד עם הטיסים המלווים את הפרויקט מטייסות שונות מציבים את הארגזים במקומות שקטים בבסיסם למשל בחורשות שנמצאות בשולי הבסיס, באזור מרוחק מחילים. במטרה שבאביב הקרוב נחילים שיעברו בסביבה ימצאו את הארגזים ויבחרו להתנחל בהם. הכוורת תשארנה במקומן ולא יעונה לדבורים כל רע. אם הדבר אינו מתאפשר צוות דבורת התבור יעתיק את הכוורת עם הדבורים למקום מתאים מבלי שהן יפגעו. התהליך כולו מלווה בחינוך וחשיפה של הילדים וגם החילים לחשיבותן של הדבורים בטבע.
אנחנו מקווים כי פעילות זו לא רק תציל נחילי דבורים רבים ותעזור להתאוששותן אלה גם תעלה את המודעות של הילדים והחיילים לנושא ותיתן להם אפשרות להיות שותפים למאמץ החשוב להצלת הדבורים.   

מידע נוסף:
במהלך פעילות טו' בשבת של מרכז מבקרים דבורת התבור שתתקיים במושב שדמות דבורה "הדבורים הגיבורות האמיתיות של ט"ו בשבטהסיור יכלול הסבר מקיף על ההאבקה של השקדיות והצמחים האחרים באמצעות הדבורים והסבר למה טו' בשבט קשור ישירות לכוורת הדבורים וכמובן ביקור במכון רדיית הדבש. במסגרת הסיור יוכלו המבקרים לראות את ארגזי התחמושת שהוסבו לכוורות וטרם הוצבו בבסיסים.
בנוסף ייהנו המבקרים מביקור במכון רדיית הדבש, ובמצפה הדבורים יחזו באלפי דבורים החוזרות מהאבקת מטעי העצים. מעבר להסבר על הקשר שבין הדבורים לפרחים וחשיבותן של הדבורים לטבע. יקבלו המבקרים הסבר מדוע נושא היעלמותן של הדבורים מעסיק כל כך הרבה מדענים ומה כל אחד יכול לעשות על מנת לסייע.
בנוסף ייהנו המבקרים מפעילויות יצירה לילדים שיכינו שוקולד דבש עם פירות יבשים, שכמיית דבורה ונר ריחני, וכמובן ביקור בפינת החי עם אפשרות להאכלת יד של עזים ננסיות.
כל משפחה שתגיע תקבל שתיל צופני מתנה בשיתוף קק"ל, כחלק ממאמציהם של הדבוראים לחזק את אוכלוסיית הדבורים המאביקות בארץ. הפעילות מתקיימת בכל מזג אויר. האתר מקורה ומחומם.
 
מועדון הטייסת של קרן רמון:
תכנית "הטייסת" של קרן רמון הינה פרויקט חינוכי ייחודי הפועל ב21 בתי ספר ברחבי הארץמטרת פרויקט הטייסת היא פיתוח וטיפוח מנהיגות חברתית ערכית בקרב צעירי ישראלמתוך שאיפה ליצור בסיס לאזרחות אחראית, עמוד תווך לקיומה ארוך הטווח של מדינה דמוקרטיתתכנית הטייסת מטפחת בחניכים שלה מוטיבציה וחתירה למצוינות ובונה דיאלוג בין מנחי התכנית המנהיגים החברתיים והילדיםבין הילדים לבין עצמםובין הילד –לעצמובבסיס התכנית עומד הרעיון שהמנהיגים החברתיים נוכחים בכל מעגלי חייו של חניך הטייסת בבית עם הוריו , בבית הספר עם מוריו חבריו –וכמובן בעבודה האישית מולוכל אלה משתלבים בתהליך שמפתח מסוגלות אישיתהערכה עצמיתאחריות אישית וחברתית וחתירה למצוינות .מה שמבדיל את פרויקט הטייסת משאר התכניתהינו מתן מענה 1/42 של המנהיגים החברתיים וקשר מעצים עם טייסי חיל האוויר המלווים את החניכים לאורך המסלול ובהיותם מיתוס מהווים עבורם מודל לחיקוי מעורר השראה .שני המרכיבים הללו יוצרים תכלול הוליסטי סביב עולמו של החניך ומביאים לשינוי התנהגותי חיובי בחייו.
לייבסיטי - בניית אתרים